Izoelektrický bod natívneho kolagénu je pri pH 7
Kolagén obdobne ako iné bielkoviny má charakter amfoterného polyelektrolytu. Jeho iónové reakcie prebiehajú v závislosti od pH prostredia. To znamená, že obsahuje postranné reťazce so skupinami, ktorých časť sa ionizuje v alkalickej a časť v kyslej oblasti pH. Hodnota pH, pri ktorej sa počet ionizovaných kyslých skupín rovná počtu ionizovaných zásaditých skupín sa nazýva izoelektrický bod. Disociačná konštanta týchto disociujúcich skupín nie je veľká.
Náboj kolagénu sa mení s hodnotou pH. V silne kyslom prostredí má kladný náboj a v silne zásaditom má náboj záporný. Izoelektrický bod natívneho kolagénu je pri pH 7. Účinkami chemikálií sa mení v rozmedzí pH 4,5 – 8,0 (Hernandez-Herrero, et al. 2003), (Mládek, et al. 1971).
Izoelektrický bod (pI) je taká hodnota pH roztoku, pri ktorej je molekula, resp. súbor všetkých molekúl pochádzajúcich z východzej molekuly v roztoku elektroneutrálna, čiže nemá žiaden elektrický náboj. Z toho vyplýva, že sa molekula nebude pohybovať v elektrickom poli ani ku kladnej anóde ani k zápornej katóde. Tento termín sa používa napríklad v biochémii, pri určení vlastností aminokyselín v roztoku.
Aminokyseliny sú amfolyty, teda látky, ktoré sa správajú aj ako kyseliny, aj ako zásady. To je určené jej funkčnou karboxylovou a amino skupinou (aminokyselinu sú alfa amino karboxylové kyseliny). V roztoku pri pI tvorí aminokyselina obojaký ión, obe funkčné skupiny sú ionizované, je elektroneutrálna.
Najnovšie z tejto kategórie
-
Izoelektrický bod natívneho kolagénu je pri pH 7
-
Kolagén ako prevencia a liečba ochorení pohybového aparátu
-
Kolagén znižuje riziko ochorení súvisiacich so srdcom
-
Kolagénové doplnky pomáhajú zvyšovať svalovú hmotu
-
Kolagén, kólla a lepidlo – čo majú spoločné?
-
Kolagén = stavebný prvok ľudského organizmu
-
Najväčší nepriateľ kolagénu je vek
-
Rast chrupavky stimuluje kolagén
-
Slabé kĺby posilní kolagén